Gökçeda’da Gezilecek Yerler

Gökçeada’da birbirinden güzel bakir koylar, eski Rum köyleri ve harika manzaralar bulacaksınız. Gökçeada’da gezilecek yerler o kadar fazla olacak ki tatilinizi uzatma gereği bile duyacaksınız. Karşılaştığınız onca doğal güzellik sizi eve dönmekten alıkoyacak.

Yaz sıcağında püfür püfür esen rüzgarıyla asla bunalmayacağınız, doğal sualtı yaşamıyla yüzlerce farklı balık türünün yaşadığı sularda yüzmekten keyif alacağınız Gökçeada’da, sizi en çok etkileyecek olan şey ise Uğurlu Köyü’nde Gizli Liman olarak bilinen ve Türkiye’nin en batı ucu olan kumsalda güneşin batışını ülkede en son gören kişinin siz olmanızdır.

Haziran’ın son haftasıyla Temmuz’un ilk günlerinde Gökçeada’da hava gece 10’a doğru kararmaktadır. O yüzden Gökçeada ve gizli liman , gerek gezginlerin, gerek fotoğrafçıların, gerekse de romantik ve butik tatilden hoşlananların çok sevdiği noktalardır.İşte size son derece keyif alacağınız Gökçeada Gezi Listemiz :


tepekoyTepeköy Çınaraltı:
Gökçeada turları kapsamında ilk uğranan yerlerden biri Çınaraltı’dır. Tepeköy mevkiinde yer alan tarihi çınar ağacı ve hemen çevresindeki piknik alanı görülmeye değer yerlerden. 625 ya­şın­da­ki çı­nar ağacı herkesi büyüleyecek güzellikte. Ağa­cın di­bin­de ta­ri­hi bir çeş­me bu­lu­nu­yor. Jandarma Alay Ko­mu­tan­lı­ğı tarafından piknik alanı olarak düzenlenen bölgede Se­ma­di­rek Ada­sı, son­ra ye­şil bir va­di ve uçsuz bucaksız Ege Denizi izlenebiliyor. Burada piknik yapmak isteyenlerin tedarikli gelmesinde yarar var. Çünkü manzaranın güzelliği sizleri gitmekten alıkoyabilir.

 

tuzgoluTuz Gölü: Aydıncık ve Kefalos plajının ortasında yer alan Tuz Gölü, deniz suyu ve yağmurlar tarafından oluşturulmuş. Ortalama 1 metre derinliği olan göl yaz aylarında bembeyaz tuz tabakasıyla kaplanıyor. Yerli halk tuz ihtiyacını buradan karşılıyor. Gölden çıkarılan siyah çamurun da romatizma, sedef, kireçlenme gibi hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Siz de Gökçeada’da gezilecek yerler listenize bu ilginç gölü ekleyebilirsiniz.

 

 

 

kalekoyKaleköy: Merkeze 4 km mesafede bulunan koy, tepede kurulmuş, eski bir Rum köyüdür. Limanı vardır. Birçok otel ve pansiyon buradadır. Yunanistan’ın Semadirek adası en güzel buradan izlenir. Tepede her yere hakimsinizdir. Havaalanı da buradadır.

 

 

 

 

canakkale-gokceadaZeytinli: Yapısı hiç bozulmamış taş sokakları, eski Rum evleriyle merkeze yakın bir köydür. En önemli özelliği harika şarapların burada yapılmasıdır. Merkeze 8 km uzaklıktadır. Sakızlı muhallebisiyle meşhurdur.

 

 

 

 

gokceadaaydincikplajKefaloz: Aydıncık plajı, adanın en meşhur ve kalabalık plajıdır. Yerli ve yabancı turistler burada kamp kurarlar. Çevresinde pansiyonlar vardır. Rüzgar sörfünün Türkiye’de en iyi yapıldığı yerlerdendir. Daimi rüzgarı, uzun kumsalı ve tertemiz deniziyle ünlüdür.

 

 

 

 

gizlilimangezGizli Liman: Adanın en batı ucudur. Doğal olarak ülkemizin en batı coğrafi koordinatlarına sahip noktadır. Dalganın olmadığı, bakir uzun bir plaja sahip akvaryum gibi berrak denize sahiptir.

 

 

 

 

 

yildizkoyYıldızkoy: Merkezle Kaleköy arasında, kumun olmadığı sadece doğal taşlardan oluşan bir koydur. En büyük özelliği avlanma yasağı olan doğal deniz florası ile koruma altında olan bir bölgedir. Dalış yaparak deniz altındaki muhteşem güzelliği görmenizi öneriyoruz.

 

 

 

 

rumkoyleri

Rum Köyleri: Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dereköy  kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Nüfusun çoğunluğunu oluştururlar.

 

 

 

 

 

sualtimilliparkiSualtı Milli Parkı: Türkiye’nin ilk sualtı parkı olma ünvanına sahip bölgedir. TÜDAV tarafından 1999 yılında park ilan edilmiştir. Yörenin en güzel yerlerinden biridir.

 

 

 

 

 

Peynir Kayalıkları: Kaşkaval Burnu ilginç kaya oluşumlarına sahip. Üst üste dizilmiş peynir görüntüsü peynirkayaliklarioluşturduğu için bu ismi almıştır.

 

 

 

 

 

kayamezariKaya Mezarı: Büyük bir kayaya oyulmuş iki mezardan oluşur. Etrafında herhangi bir eski yerleşim yeri olmaması farklı rivayetlere yol açar.

 

Bunları da Yapmadan Dönmeyin!

 • Adanın en batısında bulunan Uğurlu köyünün tepesinde, Türkiye’nin en batısındaki uçta güneşin batışını izleyin.
 • Yıldızkoy’da su altında şnorkelle dalış yapın.
 • Gizli Limanda tam gün güneşlenin ve denize girin.
 • Kefaloz’da sörf eğitimi alıp windsurf yapın.
 • Aydıncık plajında bulunan doğal çamurdan faydalanın.
 • Kaleköy’ün tepesinde bulunan Mustafa’nın Kayfesi’nde Dibek Kahvesi için.
 • Kaleköy’de bulunan Yakamoz Restoran’ın muhteşem terasında akşam yemeği yiyin.
 • Kalenin üzerinden Semadirek Adası’nı seyredin.
 • Cicirya pizzasından mutlaka tadın.
 • Zeytinliköy’de Hristo’nun Yeri’nde sakızlı muhallebi yiyin.
 • Meydandaki pastanede bademli kurabiye ve karadut dondurması yiyin.
 • Pazar günleri ada merkezinde kurulan pazardan köylülerin ürettikleri salça, pekmez, salamura zeytin, keçi peyniri, bal, tarhana gibi ürünlerden alın.
 • Rum köylerini, Sualtı Milli Park’ı ziyaret edin.
 • Tepeköy Çınaraltı’nda piknik yapın.
 • Çeşmelerden akan menba suyunun tadına bakın.
 • 15 Ağustos’ta Rumların Meryem Ana Şenliklerine katılın.
 • Gökçeada Dalış Merkezi’nden dalış dersleri alın.

2,297 Toplam , 4 Bugün Görüntülendi

Bir cevap yazın